Bir ‘Aşk’ Romanı…

Yoğun ve yorucu bir günün ardından, yaseminli yeşil çayımı yanıma aldım ve başladım bilgisayarımın tuşlarına basmaya…

Hazır vizelerimide atlatmışken, kalan vakitlerimi bolca kitap okumaya ayırıyorum… Ben kitap okudukça, siz değerli okuyucularıma okuduğum kitaplar hakkında olumlu veya olumsuz eleştirilerimi bu sitemde paylaşmaya çalışacağım.

Bu haftanın kitabı severek kitaplarını okuduğum Elif Şafak’ın ‘Aşk’ adlı romanı… Bu kitabı okumamın manevi değeri var. Çok değerli arkadaşımın hediyesi bu kitap bana. O yüzden elimden hiç düşürmedim. E tabi romanın güzel ve akıcı olması da ayrı ilgimi çekti. Kitap pembe ve siyah renkli olmak üzere 2 çeşit basılmış. İlk çıktığında pembe olarak çıkmış. Erkekler pembe renkli kitabı okumak istemeyince kitabın siyah rengi basılmış. Benim kitabımın rengi pespembe. Tam benlik. Çok severim bu rengi…

Bakın yazar Elif Şafak ‘Aşk’ adlı romanı için şunları söylemiş: “Bu roman tek bir roman değil, roman içinde roman, hikaye içinde hikaye, aşk içinde aşk… Ben aslında aşktan yola çıktım. Aşkı anlamaya çalışan ve anlatan bir roman yazmak istedim. Ama hem dünyevi hem ilahi boyutlarıyla, hem dününe bakan hem bugününe bakan bir roman yazmak istedim. Belki hem batıyı hem doğuyu içine alan farklı gibi duran hatta bazen zıt gibi duran unsurları buluşturan bir bağ olarak aldım aşkı ve yola çıkış noktam da bu oldu.”

Kitapta, Şems ve Mevlana hakkında bolca bilgi sahibi oluyorsunuz ve tabi Şems ve Mevlana arasındaki o ilahi aşka kayıtsız kalmanız imkansız… Şems’in kitabın satırlarına yansıyan bilgece söylemleri, kitaba ayrı bir tat katıyor. Kitabın tarihsel süreci, 1240’lı yıllar ve 2008 yıları arasında gidip geliyor. 2008 yılındaki evli, mesleği editör olan, 40 yaşlarında 3 çocuk annesinin hayatındaki yaşadığı gel-gitlerin, günlüğüne yansımaları yer almaktadır. Ayrıca bu bayan 2000’li yılların yaşayan çağdaş, modern bayan profilini yansıtmaktadır.

Sıkılmadan, severek okuduğum kitaplardan biridir ‘Aşk’ romanı. Hazır haftasonu yaklaşmışken Aşk kitabı olmasa bile bir Elif Şafak kitabı okumanızı tavsiye ederim. Kitap akıcı, sade, sıkılacağınızı sanmıyorum… Kitaplarla dolu bir hafta diliyorum…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *