Beni Sessiz de Sevebilir misin?

İşten ayrıldığım, evililik hazırlıkları yaptığım, yeni bir iş bulma çalışmalarımın sürdüğü bugünlerde bir kitap geçti elime.

Beni Sessiz de Sevebilir misin? Prof.Dr.Kemal Sayar‘ın çıkan son kitabı..

Sepetinde çiçeği olan bisiklet resimli kapağından kitapta derin bir yolculuğa çıkacağınızı anlıyorsunuz.  Kitabın Pembe renkli kapağı da sıcak yaz günlerinde sizi okumaya teşvik ediyor.

Kitabın her bir bölümünde yazar, hayata dair bugüne kadar belki de  farkında olmadığınız birçok şeyin farkına varmanıza olanak sağlıyor.

Yazar insanı insanla, hayatla, kendiyle yüzleştiriyor. Kitap hakkında daha fazla fikre sahip olmanız için kitaptan kısa kısa  cümleler aktarmak istiyorum.

benisessizdesevebilirmisin“Yola çıkmadan ne kadar uzağa gideceğini bilemezsin” 

“Bazen kendimize kör kalabiliyoruz, sevdiğimiz insanların içten değerlendirmelerini, kendimiz üzerine düşünmek için bir fırsat bilebiliriz. Modern dünya faydacılık üzerine kurulu, aklı ve faydayı aşkın ve değerlerin önüne koyuyor. Hayatı sadece bize fayda getiren etkinlikler üzerine mi kuracağız, yoksa değerler eksenin de mi? ‘Gemisini kurtaran kaptan mı diyeceğiz yoksa komşusu açken tok yatan bizden değildir’mi?”

“Tevazu öğrenmenin ön koşuludur”

“Yola çıkan adamın zihninde sayısız olasılıklar vardır.Yolun ortasındaki adamın kafasında ise sadece birkaç seçenek. İnsanın hayata hep bir acemi saflığıyla bakması, sanki yolun başındaymışçasına bir kalp duruluğuyla işe başlaması ve her an öğrenmeye hazır halde bulunması, önünde açılan imkanları çeşitlendirecektir. Tevazu öğrenmenin ön koşuludur. Geçmişte medrese kapılarının boyutunu kısa tutarlarmış ki insanlar ilim mekanına kafasını eğmeden giremesin.İlim kapısında kibri bırakmak gerek. Çok şey bildiğini düşünen bir öğrenci kendi bilgisini abartarak yanılabilir. Mütevazi olmak onun daha fazla çalışmasını ve daha iyi hazırlanmasını beraberinde getirecektir”

“Sade Yaşarsan Sen Bir Hazinesin Demektir”

“Uygarlık demiş Mark Twain, ‘gereksiz ihtiyaçların sınırsız bir biçimde çoğaltılmasıdır’. Ekonomik ve teknolojik ilerleme daha iyi toplum sunmadı bize. Aksine, yüksek hayat standardı giderek bir gayrıresmi baskı aracına dönüştü. Modern hayat pekçok sıkıntının daha fazla tüketimle giderilebileceğine dair bir yanılsama yarattı. Oysa duygusal sorunlara maddi çözümler bulmak geride bir tür kişisel tatminsizlik hissi bırakır. İnsan daha aza sahip olmayı seçerek daha çok tat alabilir hayattan. Bilinçli bir şekilde sade hayatı seçerek; işimizden, ailemizden, uğraştığımız etkinliklerden ve hatta kendimiz olmaktan bile daha fazla keyif alabilirz.”

Kitabın yazarı Prof.Dr. Kemal Sayar hekim, akademisyen, yazar, şair, aynı zamanda da baba… Timaş yayınevinden çıkarılan bu kitabı çok sevecek ve elinizden düşüremeyeceksiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *