Toplantımızın Ayrıntıları, Konumuz: Üreyememe…

Değerli okurlarım İstanbul’dan döndüm. Sıra Bebek Divan Brasserie‘de gerçekleştirdiğimiz toplantıya dair ayrıntıları anlatmaya geldi.

Toplantıya katılım yoğundu. Eurofertil Tüp Bebek Merkezi Medikal Direktörü Kadın Hastalıkları Uzmanı Dr.M.Hakan Özörnek ve Eurofertil Tüp Bebek Merkezi Embriyoloji Laboratuvarı Sorumlusu Dr. Elif Güler Ergin‘in bilgi ve deneyimleri ışığında, Dörtok&Bersay İletişim danışmanı Esra Bulut, Dörtok&Bersay İletişim Medya İlişkileri Direktörü Mehmet Gel, Doğan Burda Dergi Editörü Nilgün Yıldız Cesur Doruk, Bengü Doğruel gibi blog yazarlarının da katıldığı toplantıda Toplumda üreyememe, kadın sağlığı, tüp bebek tedavi uygulaması ile ilgili bilinmeyenleri, yanlış bilinen doğruları konuştuk.

Doktorlarımızın bu konuda en dikkat çektiği nokta yaşam standartlarımızın boyutunun üreme konusunda olumlu veya olumsuz etkilerinin olması oldu. Sağlıklı beslenememe, hormonlu ve hazır gıdaların aşırı tüketilmesi, sürekli radyasyona maruz kalma, aşırı sigara ve alkol tüketimi, bilhassa günlük hayatta yaşanan stres, erkeklerde sperm sayısını azaltmakta , kadınlarda doğurganlığı azaltmaktadır.

Ülkemizde üreyememe konusu hala bir tabu! Kulaktan dolma bilgilerin sadece doğru olarak kabul edildiği, doktora gitmenin hala ayıp sayıldığı ve gizlendiği bir ülkede yaşıyoruz ne yazıkki! Evlilikte çocuk sahibi olamayan çiftlerin toplum baskısından kurtulamadıkları ve bu konuda sadece ama sadece kadının suçlandığı bir toplumda yaşadığımız bir gerçek!

Hatta insanlar o kadar çekiniyorlar ki tüp bebek tedavisi olduklarını yakınlarından saklamak zorunda kalıyorlar. Sırf bu toplumsal baskıdan dolayı, bazı değer yargılarımızı, tabularımızı yıkıp açık ve net olmaktan korkuyoruz !

Tüp bebek tedavisi olan çiftlerin tedavi sürecinde bilhassa en yakınlarından gördükleri baskı tedavinin kısa sürede olumlu sonuçlanmasını engelleyebiliyor. Bu tedavide en önemli etken psikolojik olarak çiftlerin buna kendilerini hazır hissetmesi. Tüp bebek tedavisi konusunda yanlış bilinlerden ötürü bu tedavinin hemen gerçekleşeceğini ve olumlu sonuçlanacağına dair beklentileri olan  çiftlerin ilk denemelerinde olumsuz yanıt alması hayalkırıklığı yaşamalarına ve tedaviyi bırakıp olanı kabul etmelerine neden olmaktadır. Oysa ki, tüp bebek tedavisi uzun süreçte gerçekleşebilen, sabır gerektiren bir tedavidir.

İşte tam bu noktada alanında uzman doktorların ve blog yazarlarının bir araya getirildiği toplantının amacını oluşturan  üreyememe konusunda ne kadar bilgiliyiz, hangi kaynakları doğru kabul edip kullanıyoruz sorularının yanıtlarını aramaya başladık. İnternetin gücünü hepimiz biliyoruz. Ansiklopedileri atıp, doğru biligiye ulaşmak için en yakınımızdaki interneti kullanıyoruz artık. Bu sayede birçok bilgiye ulaşabiliyoruz bu doğru; ama şu da bir gerçek ki internet birçok gerekli gereksiz bilgilerin olduğu bir çöplük! İnternete atılan verilerin denetlenememesi durumu her şeyin paylaşıldığı bir ortam olmasının önüne geçilemiyor ki bu da  neyin doğru neyin yanlış olduğunu kestiremememize neden oluyor.

Tam bu noktada işin uzmanları insanları doğru bilgilendirmek için artık interneti kullanmaları gerekmektedir. Bu noktada haftalık bültenler hazırlanabilir, video bloglar oluşturulabilir, hatta sağlık blogları oluşturulup alanında uzman doktorların haftalık veya günlük yazılarını paylaşabildiği ortak bir platform oluşturulabilir. Bu sayede insanlar doktora gitmeden önce ön yargılarından kurtulabilir bu da onların bu konuda daha ılımlı ve doğru hareket etmelerine neden olur.

İnternet ortamında yazdığı alanda istikrarlı yazan ve işini ciddiye alan biz blog yazarlarına da büyük görevler düşmekte! Bu toplantıdan sonra, sağlık, kadın sağlığı gibi konularda daha önce hiç yazı kaleme almadığımı farkettim. Madem bizim sayfalarımız okunuyor ve belli kitlelelerimiz var, doğru bilgilere ulaştığımız noktalarda bizi takip eden okurlarımızı yazılarımızla aydınlatabiliriz. Bu yüzden en azından haftada bir gün yazılarımdan birini sağlık konulu bir yazıya ayırmaya karar verdim.

Son olarak toplatının gerçekleşmesinde emeği olan Esra Hanım’a yazım aracılığıyla teşekkürlerimi iletmek isterim, bir başka platformda tekrar görüşebilmek, aydınlanmak dileğiyle…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *