JAPON BALIKLARI ve FELSEFESİ

Geçen gün kütüphanemi karıştırırken çok güzel bir kitap geçti elime. Hayata dair öykülerin anlatıldığı, bilgi dolu, ışıl ışıl bir kitap. Kitabın ismi; “Hayata Yön Veren Hikayeler”. Kitap Ostim Vakfı Yayınları tarafından çıkarılmış. Bu kitaptaki öykülerden seçtiğim hikayeleri ara ara yer vereceğim yazılarımda. Gelelim hikayemize. Hikayemizin ismi “Japon balıkları ve felsefesi”

*JAPON BALIKLARI VE FELSEFESİ

Japonlar taze balığı hep çok sevmişlerdir. Fakat Japonya sahillerinde bol balık bulmak mümkün olmamaktadır. Balıkçılar, Japon nüfusu doyurabilmek için daha büyük tekneler yaptırıp daha uzaklara açılabilmişlerdir. Balık için uzaklara gidildikçe, geri dönmesi de daha çok vakit alır olmuştur. Dönüş bir-iki günden daha uzarsa, tutulan balıkların da tazeliği kaybolmaktadır.

Japonlar tazeliği kaybolmuş balığın lezzetini sevmemişlerdir. Bu problemi çözebilmek için balıkçılar teknelerine soğuk hava depoları kurdurmuşlardır. Böylece istedikleri kadar uzağa gidip, tuttuklarını da soğuk hava deposunda dondurulmuş olarak saklayabileceklerdi.

Ancak japon halkı taze ile donmuş balık lezzet farkını hissedebiliyor ve donmuş olanlara fazla para ödemek istemiyorlardı.

Balıkçılar bu defa teknelerine akvaryumları yaptırdılar. Balıklar içeride biraz fazla sıkışacaklardı, hatta birbirlerine çarpa çarpa biraz da aptallaşacaklardı, ama yine de canlı kalabileceklerdi. Japon halkı canlı olmasına rağmen bu balıkların da lezzet farkını anlayabiliyorlardı.

Hareketsiz, uyuşmuş vaziyette günlerce yol gelen balığın, canlı, diri, hareketli taze balığa göre lezzeti yine de etkilenmişti.

Balıkçılar nasıl olacakta Japonya’ya taze lezzetli balığı getirebileceklerdi?

Siz olsaydınız ne yapardınız?

Hedeflerinize ulaşır ulaşmaz, mesela mükemmel bir eş buldunuz veya çok başarılı bir firmaya girdiniz, borçları ödediniz v.s.

Heyecanınız kaybolmaya başlamaz mı? Aşırı çalışmanız gerekmiyorsa rahatlamaz mısınız?

Lotoda büyük ikramiyeyi kazananlar parayı savurmaya başlamaz mı?

Japonların Taze balık probleminde olduğu gibi çözüm aslında basittir. 1950’lerde L.Ron Hubbart’ın gözlemlediği üzere ‘insanoğlu ancak hırs iddiası içinde bulunursa anormal çabalar sarfeder.’ Ne kadar akıllı, azman, inatçı iseniz iyi bir problemle uğraşmaktan o kadar zevk alırsınız. Problem sizi ne kadar zorluyorsa ve siz onu adım adım çözebiliyorsanız bundan da o derece mutluluk duyarsınız, heyecan duyarsınız ve enerji dolu, canlı, ayakta kalırsınız.

Japonlarda balıkları yine teknelerindeki akvaryumlarda tuttular, ancak içine küçük bir de köpekbalığı attılar. Bir miktar balık, köpekbalığı tarafından yutulmuştu, ama geride kalanlar son derece hareketli ve taze kalabilmişlerdi. Buradan da görüleceği üzere problemlerden uzaklaşmaktansa içine atlamak, boğuşmak ve onları yenmek gerekir.

Problemimiz çok çeşitli olabilir. Ümitsiz olmayın. Onları tanıyın, organize edin, kararlı olun, daha çok bilgi ve yardım desteği ile onlarla savaşın.

Beyninize bir köpekbalığı atın ve nelere ulaşabileceğinizi o zaman görün.

 

* Hayata Yön Veren Hikayeler II, Ostim Vakfı Yayınları.

Siyaset Ahlakı Değişti !

Değerli okurlarım, Türkiye’de seçimlere 33 gün kaldı. Tüm gözler 12 Haziran’ da  sandıktan çıkacak oylara kilitlendi. Partiler, seçim propogandası yapmaya aylar öncesinden başladı bile. Hergün televizyonda parti başkanlarının meydanlardaki yüksek seslerine tanık oluyoruz, halkın nabzına göre, netice itibariyle ‘söz değil, icraat’ önemli.

Türkiye yıllardır, verilen boş vaatlere alıştı zaten ama siyasi liderlerin seçim propogandalarını yaparken deyim yerindeyse birbirlerine ‘çamur atma’ olayları pek alışılmış bir durum değildi. Siyasi liderlerin birbirlerinin açıklarını yakalama çabaları, uygunsuz kasetlerinin ortaya çıkmasına sevinmeleri, çirkin sözlerle birbirlerine hitap etmeleri, siyasi ahlak açısından bence hiç hoş değil. İşin ilginç tarafı bu “liderler” güvende vermiyorlar artık. Ülkenin başına gelecek siyaset adamının halka her yönden örnek olması gerekirken, tam tersi tavır sergiliyorlar.

Bugünkü Radikal Gazetesi’nde Altan Öymen köşe yazısında  şöyle yazmıştır: “Demokratik dönemlerimizin başbakanları, başbakan yardımcıları, siyasi partilerin liderleri. Hepsi birer birer gözlerimin önünden geçiyor. Hiçbirinin, rakiplerinin özel hayatlarıyla ilgili iddiaları, dillerine dolayıp demeç konusu yaptığını ve hele meydan konuşmalarına yansıttığını ne gördüm, ne de işittim. 1950-1960 arasındaki dönemde bugünkünün tam tersine örnekler vardır.”

Gerçek siyaset böyle yapılır işte;  kimsenin özel hayatına karışmadan, kişi haklarına dokunmadan, rencide etmeden, saygı duyarak, her şeyden önemlisi karşındaki kişiyi insan yerine koyarak. Demokrasiden söz ettiğimiz bir yerde böyle şeylerin olması insanı ürpertiyor. Koltuk sevdası ne bela bir hastalık mış ki, siyaset, basite indirgenerek, oyuncak haline getirilmiş günümüzde. Yine Öymen’in köşe yazısında belirttiği gibi ” İnönü’nün ‘Biz kimsenin aile mahremiyetine karışmayız’ diye koyduğu ilkeyi bugünkü siyasi liderlere hatırlatmak gerekir, geçmişteki siyasi liderleri örnek almalılar geleceğin Türkiye’sinin liderleri…

Bursa İnternet Gazeteciliği ve Blog Derneği Çalıştayı

Bursa İnternet Gazeteciliği ve Blog Derneği(İGBD) bir ilke daha imza atıyor. Türkiye’de ilk internet gazeteciliği çalıştayı düzenliyor. Bu çalıştayda; internet gazeteciliği ve ifade özgürlüğü, internette hukuk, yeni medya bildirgesi gibi birçok konuya yer verilecek. Çalıştaya, Bursa medyasının yanısıra, Türkiye’nin çeşitli illerinden yoğun katılımın olması bekleniyor.

Kokteyl ve Basın Müzesi ziyareti de olacak olan çalıştayda Bursa Gazeteciler Cemiyeti(BGC) Başkanı Nuri Kolaylı ve İnternet Gazeteciliği ve Blog Derneği Başkanı Levent Özen, Bursa Olay Gazetesi yazarı, Ahmet Emin Yılmaz, Uludağ Üniversitesi öğretim üyesi Prof.Dr. Kamuran Reçber’in ‘İnternet medyası’ üzerine konuşmaları yer alacak. Ayrıca birçok tanınmış gazeteci ve yazar da çalıştaya katılacak. Çalıştay ile Bursa’nın internet gazetelerinin temsilcileri ve yazarları bir araya gelecekler ve Bursa adına çok önemli bir sinerji oluşturulacak.

Bursa İnternet Gazeteciliği Blog Derneği İnternet Gazeteciliği Çalıştayı 7 Mayıs Cumartesi günü saat: 14:30-18:00 arası Bursa Uğur Mumcu Sahnesi’nde yer alacak. Çalıştayın Programı ise şöyle:

İNTERNET GAZETECİLİĞİ ve YENİ MEDYA ÇALIŞTAYI PROGRAMI

I. OTURUM: İNTERNET GAZETECİLİĞİ VE YENİ MEDYA DÜZENİ (14:30-16:00):

Levent Özen / Açılış Konuşması

İnternet Gazeteciliği ve Blog Derneği Başkanı Levent Özen’in açılış konuşması.

Nuri Kolaylı / Açılış Konuşması

Bursa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nuri Kolaylı’nın açılış konuşması.

İnternet Gazeteciliği ve Yeni Medya Formu

İnternet Gazeteciliği ve Yeni Medya konusunda gazeteci, yazar, araştırmacı ve internet yayıncılarının katılacakları formun konusu internet gazeteciliği ve yeni medya olacak. Son yıllarda Türkiye’nin gündeminde olan internet sansürü üzerinde de durulacak forumda çalıştay bildirisinin bir taslağı oluşturulacak.

II. OTURUM: İNTERNET GAZETECİLİĞİ VE HUKUK (16:15-17:15):

Okan Yüksel / İnternet Gazeteciliği ve İfade Özgürlüğü

İnternet Gazeteciliği ve Blog Derneği Genel Sekreteri Okan Yüksel’in “İnternet Gazeteciliği ve İfade Özgürlüğü” başlıklı sunumunda Türkiye’de ve dünyada yaşanan internet gazeteciliği ve ifade özgürlüğüne dair gelişmeler ele alınıyor.

Prof. Dr. Kamuran Reçber / İnternette Hukuk ve İfade Özgürlüğü

Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kamuran Reçber, internet hukuku ve ifade özgürlüğü sunumuyla, son günlerde gündem oluşturan 27655 sayılı resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Elektronik Haberleşme Sektöründe Tüketici Hakları Yönetmeliği’nin 10’uncu maddesi hükümleri kapsamındaki olası gelişmeleri ele alacak.


III. OTURUM: ÇALIŞTAY BİLDİRGESİNİN OKUNMASI ve YAYINLANMASI (17:15-18:00)

İnternet Gazeteciliği ve Yeni Medya Formu

İnternet Gazeteciliği ve Yeni Medya konusunda gazeteci, yazar, araştırmacı ve internet yayıncılarının katılacakları formun konusu internet gazeteciliği ve yeni medya olacak. Son yıllarda Türkiye’nin gündeminde olan internet sansürü üzerinde de durulacak forumda çalıştay bildirisinin üzerinde son düzenlemeler yapılacak.

Elif Akın / İnternet Gazteciliği ve Yeni Medya Çalıştayı Bildirgesi

İnternet Gazeteciliği ve Blog Derneği Halka İlişkiler Sorumlu Elif Akın, katılımcıların de katkıda bulundukları İnternet Gazeteciliği ve Yeni Medya Çalıştayı Bildirgesi’ni okuyacak.