KOSGEB Girişimcilik Eğitimi’nin Kazandırdıkları…

Değerli okurlarım, KOSGEB Girişimcilik Eğitimleri başladı. Düzenli olarak eğitimlere katılıyorum, dersler çok zevkli geçiyor, iş sektörü hakkında çok aydınlatıcı bilgiler alıyoruz. Bu bilgileri uygulamalarla destekleyerek pekiştiriyoruz. Umarım yeni kuracağım şirketim açısından başarılı bir girişimcilik örneği sergilerim,bunu zaman gösterecek.

Eğitimin bana kattığı çok şey oldu diyebilirim. Öncelikle kendinize güveniniz  artıyor, yapacağınız işe daha çok odaklanıyorsunuz, kuracağınız iş ile ilgili işin finansmanından, pazarlamasına, iş bölümüne kadar geniş bir yelpazede en ince detayları düşünüyor, projenizi sorguluyorsunuz.

“Afrika’da her sabah bir ceylan uyanır. En hızlı koşan aslandan daha hızlıkoşması gerektiğini, yoksa ona yem olacağını bilir. Afrika’da her sabah bir aslan uyanır. En yavaş koşan ceylandan daha hızlı koşması gerektiğini, yoksa açlıktan öleceğini bilir. Aslan ya da ceylan olmanızın önemi yok, yeter ki her sabah kalktığınızda koşmanız gerektiğini bilin.” cümlesiyle başladı H. Tülin Tüzün hocamız derslere.

Koşmaktan yılmayan insanlar, başarılı girişimci örneği sergiliyor, çoğu zaman yoktan var ediyorlar. Bu örnekler ülkemizde mevcut. Örneğin, ev hanımları, el becerilerini değerlendirip bugün bir şirket sahibi olabiliyor,  dünyada ülkemizi temsil edebiliyorlar. Ülkemizin insanları, parlak projelerini hayata geçirebiliyor, yeni ürünlerinin patentini alarak dünya pazarına sunabiliyorlar. Bu örnekler ülkemizde gitgide çoğalmaya başladı. Artık bilgiye, teknoloji sayesinde kolaylıkla ulaşabiliyoruz, önemli olan ham bilgiyi işleyip insanların önüne sunmak olduğunu düşünüyorum.

Bugünkü dersimde hocamızın tecrübelerinden edindiği bilgiler ışığında anlamlı bir cümle duydum ve sizlerle paylaşmak istiyorum. “Girişimci olmadan önce, şirketimi kurmadan önce, akvaryumda balıktım, yem atıyorlardı bana ve ben o yemle besleniyordum, ama şimdi okyanustayım, kendi yemimi kendim yakalıyorum, çoğu zaman aç kalıyorum, ama yemimi yerken zevkle yiyorum”

Önemli olan hayatta büyük sularda mücadele etmek, bırakmamak, yılmamak, güvenmek, araştırmak, okumaktır. Bunu başaran insanlar bugün yarattıkları markalarla var oluyorlar. Kısacası hayatta risk almaktan korkmayın, hayat avuçlarınızın arasında !